Kira fiyatlarını düşürecek formül

İstanbul’da kira fiyatlarında yaklaşık yüzde 25 oranında bir düşüş görüldüğü, ancak arz sıkıntısı ve talep göz önüne alındığında bu düşüşün kalıcı olmasının beklenmediği belirtiliyor.

Gayrimenkul uzmanları, İstanbul genelinde ortalama kira fiyatlarının 30 bin TL bandına oturduğunu söylemenin gerçekçi olmadığını vurguluyor.

Dünya Gazetesi’nden Hamide Hangül’ün haberine göre; uzmanlar, İstanbul’daki kiraların bölgesine, binanın yaşına ve sosyal imkânlarına göre değişiklik gösterdiğini belirtiyor.

Şu anda 10 bin TL’den 300 bin TL’ye kadar geniş bir kira aralığı olduğunu ve lüks sitelerde 15 bin dolara kadar kira istenebildiğini ifade ediyorlar. Kiraya yüzde 25 zam tavanının kalkmasıyla 400 bin ile 600 bin arasında olduğu tahmin edilen boş evlerin piyasaya girmesinin, piyasa dinamiklerini rahatlatabileceği düşünülüyor.

EV ARAYAN ÇOK, KİRALIK YOK

İSTOÇ İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Danışmanı Şenay Araç, her bölgenin belirli bir kira skalasına sahip olduğunu ve kira fiyatlarının bölge, binanın yaşı ve sosyal donatılar gibi faktörlerden etkilendiğini belirtti.

İstanbul genelinde tek bir kira ortalaması söylemenin doğru olmayacağını vurgulayan Araç, Bağcılar’da 15 bin TL olan iki artı bir dairenin, Halkalı’da 35 bin, Etiler’de 50 bin, Kanlıca’da 70 bin ve Bebek’te manzaralı bir dairenin 180 bin TL olabildiğini ifade etti.

Mülk sahiplerinin yüzde 25 kira sınırının kalkmasını beklediğini belirten Araç, çok sayıda ev sahibinin bu sınırın kalkması sonrasında evlerini kiraya vermeyi planladığını söyledi.

Temmuz ayından sonra piyasaya yeni dairelerin gireceğini ve fiyatların buna göre şekilleneceğini ifade etti.

Ayrıca, şu anda kiralama sezonu olması nedeniyle kira fiyatlarının geçen ay yaşanan yüzde 10’luk düşüşün geri alındığını belirtti.

KİRALAMADA SIKINTI YOK, SATIŞ TARAFI YAVAŞ

Keller Williams Ekol Yönetici Ortak Ahmet Kurşunlu, kiraların semtine, daire büyüklüğüne ve şerefiyesine göre değişkenlik gösterdiğini belirtti.

Acarlar’da kiralık 1+1 dairenin 40-45 bin TL, iki artı bir dairenin ortalama 55 bin TL, Beykoz konaklarında 15 bin TL ve Acarkent’te 12-15 bin dolar olduğunu söyledi.

Bağdat Caddesinde ise kiraların 55-70 bin TL arasında değiştiğini ve dubleks dairelerin 90 bin TL’ye kadar çıktığını ifade etti.

Eski kiracıların daha düşük kira öderken, yeni kiracıların daha yüksek kira ödemek zorunda kaldığını belirtti.

Kurşunlu, kiralamada sıkıntı olmadığını ve dairelerin hızla kiralandığını, ancak satış tarafında yavaşlama yaşandığını ifade etti.

Bu nedenle konut fiyatlarında yüzde 5-10 seviyesinde bir gerileme olduğunu ve piyasanın daha reel bir noktaya oturduğunu söyledi.

Temmuz ayından itibaren yüzde 25 sınırının kaldırılmasının piyasayı değiştirebileceğini ve mülk sahiplerinin kazanmadığını düşündükleri için kiralamadan kaçındığını belirtti.

Bu durumun değişebileceğini ve piyasaya daha fazla kiralık ev çıkabileceğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir